Göz sağlığı

Hızlı Git Menüsü:
> Göz Kusurları
> Göz Hastalıkları

GÖZ SAĞLIĞI İHMALE GELMEZ

Lütfen numaralı ve numarasız güneş gözlüklerini optik mağazalarınızdan alınız, çünkü optik mağazaları Sağlık Bakanlığı denetimindeki kurumlardır. Bijuteri, giyim mağazaları, benzin istasyonları, pazarlar ve işporta tezgahlarında satılan gözlükler sağlıklı gözlerde dahi bozukluklara neden olabilmektedir.

NEDEN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALIYIZ?

Güneş gözlüğü, sadece yaz aylarında değil, 12 ay kullanılmalıdır; çünkü göz, güneş ışınlarını tam anlamıyla polarize edemez ve gözlerimizi kısarak bakmaya çalışırız. Bu da göz çevresi kırışıklıkları, gözde etlenme, konjoktivada kalınlaşma gibi şikayetler ortaya çıkarabilir. Polarize gözlük camları zararlı ışınları %99 oranında ortadan kaldırır. Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını süzdüğüne dair sertifikası vardır.

ÇOCUKLARIN %30′UNUN GÖZLERİ BOZUK

Ailelerin ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta da çocukların göz sağlığıdır. Okul çağına yeni giren öğrencilerde yapılan göz taramalarında öğrencilerin %30′unun gözlerinde bozukluklar tespit edilmektedir. Bu nedenle çocukların şikayeti olmasa da mutlaka göz taramasından geçmelerinde fayda vardır. Bu sayede erken teşhis ile göz tembelliği, astigmat gibi göz rahatsızlıklarının da önüne geçilebilir.